poniedziałek, Marzec 2, 2020
Na całym świecie znana jest uniwersalna mądrość książki Mały Książę. Jeden z zawartych w niej cytatów brzmi „najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu”. Wbrew pozorom — to poetyckie i ponadczasowe zdanie znakomicie wpisuje się w codzienne wyzwania i wybory, również te budowlane. Dlatego budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne fundamenty i przede wszystkim konstrukcję.
Drewno konstrukcyjne, czyli jakie?
Drewno to materiał konstrukcyjny, który jest tani, ekologiczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Świetnie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Konstrukcja drewniana jest lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności. Jest też bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym — niezabezpieczone drewno wolniej poddaje się wysokiej temperaturze, więc konstrukcja drewniana jest dłużej stateczna i nośna. Ten atut warto wykorzystać projektując budynki użyteczności publicznej oraz obiekty wielkopowierzchniowe. Drewno po obróbce posiada podwyższoną odporność ogniową, lepsze właściwości izolacyjne i jest odporne na rozwój bakterii.
Z drewna konstrukcyjnego otrzymujemy łaty, listwy i belki przeznaczone na szkielet budynku, lukarny oraz więźbę dachową. Wykorzystujemy je do budowy domów drewnianych, konstrukcji magazynów i hal oraz wznoszenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ze względu na wagę jego zastosowań, kluczowa jest jakość i wytrzymałość używanego drewna. Do wyboru mamy drewno lite i klejone, o różnej jakości wizualnej oraz wymiarach.
W oparciu o powyższe rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje:
-Lite C24
-KVH® (w tym NSi oraz Si)
-KVH® Duo/Trio
-BSH
-KVH® (w tym NSi oraz Si)
-KVH® Duo/Trio
-BSH
KVH® Duo/Trio:
Suszenie litego drewna konstrukcyjnego w komorach suszarniczych podlega pewnym ograniczeniom. Innymi słowy: zbyt grubego drewna nie da się prawidłowo wysuszyć lub jest to zbyt kosztowne i czasochłonne. Dlatego z pomocą nadchodzi KVH® Duo/Trio — konstrukcyjne drewno świerkowe o zwiększonym przekroju. Z połączenia dwóch lub trzech elementów otrzymujemy (jeszcze lepsze) belki klejone warstwowo. Elementy klei się pionowo przy użyciu bezbarwnej żywicy melaminowej oraz łączy na mikrowczepy, a następnie struga w całości.
KVH® Duo/Trio może pochwalić się wyższą stabilnością wymiarową od drewna litego. Klejenie na grubości oraz bardzo niska wilgotność drewna powodują, iż elementy są jeszcze mniej podatne na pękanie oraz skręcanie. Natomiast nadal mogą być stosowane bez zapobiegawczego zabezpieczenia chemicznego. Drewno konstrukcyjne KVH® Duo/Trio spotykamy również pod nazwami Duobalken oraz Triobalken.
W porównaniu z innymi konstrukcyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak stal czy beton, drewno KVH® charakteryzuje się znacznie niższą przewodnością cieplną. Dzięki stosowaniu nośnych elementów z drewna KVH® w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, skutecznie redukujemy tworzenie się mostków cieplnych, co umożliwia wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie tzw. domów energooszczędnych/ niskoenergetycznych.
BSH:
Po prostu materiał z najwyższej półki. BSH to jeszcze większe możliwości wymiarowe i jeszcze większe możliwości nośne. Powstaje z co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Odznacza się możliwością stosowania w konstrukcjach nośnych o dużych rozpiętościach oraz obciążeniach. Dlatego jest to doskonały surowiec na wielkopowierzchniowe hale, aquaparki oraz magazyny. BSH nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też bardziej odporne na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. BSH w Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie.
Istnieje również możliwość wykonania elementów z BSH według indywidualnych potrzeb klienta, który otrzymuje (bez strat) gotowe na długość belki w wybranej klasie wytrzymałości (GL 24h, GL 28c, GL 32c). Stanowi więc silną konkurencję dla innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet.
Maksymalne wymiary drewna BSH są doprawdy imponujące:
-długość 55m
-wysokość 225cm
-wysokość 225cm
BSH jest również bardzo estetycznym materiałem, który może z powodzeniem spełniać funkcję reprezentacyjną.
Podsumowując,
Drewno konstrukcyjne to recepta na udaną budowę ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. W domu z drewna mieszka się zdrowo i energooszczędnie. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe. Jak widać, najlepszym wyborem do niewidocznych (i nie tylko) zastosowań nadal jest drewno — synonim wytrzymałości i długowieczności.